Общ глас в подкрепа на мирния диалог между религиите и културите - 03.05.2008г.
На 3 май от 11.00 ч. в центъра на Белица се състоя на демострация на християнски и мюсюлмански обичаи свързани с Гергьовден. Празникът бе организиран в рамките на Проект „Подпомагане на местните общности с етнически и религиозно разнообразно население в района на Разлог и Белица да преоткрият и оценят своите общи корени и традиции.” Финансиран от европейската Фондация „Анна Линдт”, проектът се изпълнява от Фондация „Информация и природозащита” с подкрепата на SIETAR България и Дирекция по вероизповедания към Министерски съвет. Целта му е да популяризира местния пример за взаимна толерантност между общностите на национално и международно ниво.

В рамките на Проекта, са проведени две събития – едно в Белица и едно в София на 23 май. И двете ще представят традициите и обичайте свързани с християнския празник Гергьовден и мюсюлманския „Нишани”, които се почитат и практикуват всяка година по едно и също време от българи, помаци, турци и роми в района.
Фондация „Анна Линт” подпомага поредица от събития в Европа и страните от средиземонморието в чест на Годината на междукултурния диалог, за каквато 2008 е обявена от ЕК. Кампанията продължава през цялата 2008 г. в страните от Европа и средиземноморието. Целта е да се популяризира ролята на обмена между културите и по специално:
• Борбата срещи расизма и ксенофобията;
• Противопоставянето срещу екстремизма от всякакъв вид и произход;
• Преоткриването на общите корени и културно-историческо наследство и популяризиране на идеята, че всички споделяме една обща съдба.
Ключово събитие на кампанията е Нощта на Европейско –средиземноморккия диалог, която ще се проведе на 22 май, паралелно в 37-те страни от региона. Това е възможност за хората от тези страни да издигнат общ глас в подкрепа на мирния диалог.
Обичаят Гергьовден се чества в община Белица от незапомнени времена. Очевидно корените му са езически, защото въпреки превратностите на времето и до сега се празнува без изключение от всички без значение от етнос и религия. Празникът протича по един и същи начин, в основата са момите, които берат китки и билки, като при християните това са момите, които са лазарували.
Бабяк е едно от 11 населени места на общината, разположено на най- голяма надморска височина. Жителите му се определят като българите мюсюлмани, но и до сега честват Гергьовден.
Дали поради отдалечеността си от основните пътни артерии и общинският център или поради затвореността на местната общност в интерпретирането на обичая при мюсюлманите намираме повече автентични елементи, така както са описани от етнографите преди век и нещо, отколкото в честването при християните от общината. Така например при българите мюсюлмани от с. Бабяк честването на обичая трае цяла седмица, докато при християните от гр. Белица е сведено до два - три дни. Изнасянето на чаиза на момите е също елемент, който се изпълнява при мюсюлманите и днес.
Интересен е например и факта, че в ритуалната песен, изпълнявана от българите мюсюлмани се споменава името на Светеца. Очевидно е, че и след приемането на мюсюлманството някои от обичаите са останали и се честват и тачат до днес, като например: да не се работи на Лазаров ден, на Тодоров ден и др.
Разбира се носиите на интерпретаторките от различните религиозни групи се различават. Те съответстват на каноните при мюсюлманите, макар че с годините някои елементи са отпаднали. Християните носят типичната българска беличка носия.
Вашето мнение по темата можете да оставите в нашия форум.