Стоил Кошов - видният белишки радетел
На 29.01.2012 г. се навършват 40 ДНИ ОТ СМЪРТТА НА видния радетел на читалищното дело библиотекар, краевед, изследовател, създал през 1968 г. историческата музейна сбирка при НЧ”Георги Тодоров1885” гр.Белица – Стоил Йосифов Кошов
Отиде си доайенът на културата - живата история на Белица!
Самобитният талант, етнограф, фолклорист, археолог, театровед, човек с журналистически и писателски наклонности, вещ познавач на читалищната дейност и особено на библиотечното дело. Няма друга такава фигура в Белица, която така ревностно да издирва, да описва и съхранява беличките народни традиций и ценности. Автор на много публикации специализирани списания, вестник "Пиринско дело", алманах, "Струма", енциклопедия на Пирински край. Написал много биографии на видни беличани, участници в национално освободителното движение и по ново време. Особена и най – значителна е заслугата на Стоил Кошов, да го има Историческия музей в Белица с неговата богата експозиция.
Той е роден на 09.08.1920 година.
Баща му Йосив Кошов е буден и бунтарски настроен човек. През 1929-1930 година е кмет на Белица. Синът прихваща доста от характера на баща си. Още в ученическите и младежки години проявява своите литературни, артистични и организаторски качества. Основно образование завършва в Белица и продължава в занаятчийско училище в Самоков. Учи се на дърводелство и столарство. След три годишно обучение заминава за Русе, където продължава обучението си в средно училище. Следва военна служба, женитба, раждат се двете му дъщери Маргарита и Юличка. През 1949 г . е назначен за библиотекар към Читалището, като секретар – библиотекар. От тогава и за дълги години поема организационната и цялостна работа на Читалището. Кошов наистина попада на мястото си. Можел е да отиде в София, има покана от някaква редакция, но любовта към Белица надделява. Младия човек се захваща със завидно усърдие на културното поприще. Той поставя началонто на организираната художествена самодейност, изгражда се женски певчески състав, сформиран е народен оркестър и в края на краищата, един доста солиден ансамбъл за народни песни и танци. Стоил Кошов възражда старите театрални традиции и едновременно е сценарист, режисьор и постановчик на десетки представления на местната театрална трупа. И всичко това напълно на самодейни начала - безкористно, всеодайно. Скоро беличкия ансамбъл за народни песни и танци и театралния състав се прочуват в района и окръга, като едни от най-добрите. Кошов създава традиции в самодейността, които ще се помнят много поколения. Междувременно започва и активна събирателска дейност. Събира археологически предмети, занимава се с етнография. Негова е инициативата към читалището да се открие музейна сбирка и пак с негово активно участие тя се превръща в Исторически музей, чиято сграда и експозиция сега са гордостта на Белица. За осъществяването на целите си Кошов работи с истински апостолски дух. Обикаля селища, местности, предприятия, домове, посещава итституции и ведомства. Извършва невероятна краевеческа работа. С умиление говори за всичко записано,з а всеки предмет, за всеки анкетиран човек. Идва 1980г. когато Кошов се пенсионира, но пламъкът в душата му продължава да гори. Макар и пенсионер той продължава дейността си до пълното завършване на музея. И така до днес. В дома му има още необработени материали, още захванати записки, снимки и предмети. Затова и старата пишеща машина "Марица" седи на масата готова да запее под пръстите и диригенството на ветерана на културата в Белица – Стоил Йосифов Кошов.
Дълбок поклон пред светлата му памет !
Панахидата ще се състои на 29.01.2012 г. от 11.00 ч. на централните гробища в Белица