Представяне на "Българинът Джордж. Одисея в два свята."
С химна на Белица „Пушка пукна на Илинден” бяха посрещнати внуците на Георги Андрейчин.
Екипът на читалище „Георги Тодоров” спази традицията си при посрещане на скъпите си гости да звучи песента на „човекът песен” от Белица Александър Кокарешков, който дава изключително голям принос на фолклора в Пиринския край.
Със същата песен на 17 ти май читалищните работници, посрещнаха една също толкова достойна личност - Заслужилия деятел на културата, Народния деятел на изкуството и културата, бившия директор на Централната библиотеката в БАН - проф. д-р Елена Савова – Саева, която през м. април навърши 90 години също от Белица.
На 21 май отново с „Пушка пукна на Илинден” бе посрещнат внукът и семейството на една личност която в известната си автобиография неповторимият Чарли Чаплин с удивление и симпатия говори за темпераментната и обаятелна личност на тайнствения българин Джордж, с когото се среща при странни обстоятелства в Ню Йорк и Берлин, скоро след края на Първата световна война - беличанинът Георги Андрейчин – семейство Андрей, Виза, Вяра и Ана Илза Райчеви
Поводът за днешното събрание сподели тя е да се запознаем с книгата написана от доц. Йордан Баев и доц. Костадин Грозев - „ Българинът Джордж. Одисея в два свята” , които са сред нас и които имам честа да ви представя.
Ще разговаряме за тази книга, която отразява Историята за големият българин роден в Белица , който се намесва пряко в отношенията между тогавашният Съветки съюз и Съедините американски щати – Георги Илиев Андрейчин.
Българинът Георги Андрейчин тръгва от тогавашното село Белица за да извърви един стръмен и бодлив път изпълнен с много неизвестни. Тръгва за да бъде съдбата му разпределена в историческите изследвания на американски, руски и български етапи.
След завръщането си от фронта през 1913 година заради антиправителствени речи, Андрейчин е принуден да напусне България. Заминава за Америка, която се превръща във втората му родина. Скоро непокорният българин е взет на прицел и депортиран от властите.
Непокорният българин застанал начело на стачката на миньорите в Минесота – Андрейчин, започва да играе една опасна игра... Игра, в която са замесени интересите на великите сили …
За Българинът Джордж и съветско-американските отношения през двадесети век говориха не само хората които направиха всичко възможно тази книга да излезе на бял свят , но и неговите близки – неговият внук доц. Андрей Райчев, който с духа на дядо си прави всичко възможно за събирането на голяма част от документалистиката в книгата. Както и беличаните: краеведа Стоил Кошов, учителката Ася Апостолова, адмирала от морския флот Костадин Русков, които споделиха личните си спомени и впечатленията си за книгата.
А ние дами и господа, сподели г-жа Падарева, сме длъжни като беличани, като негови съграждани и потомци да помним и тачим неговото име и дело, защото Политическата одисея на нашият Георги Андрейчин наистина е белязана от редкия шанс за съприкосновение с големите личности на деня.
Семейство Райчеви, писателите доц. Йордан Баев и доц. Костадин Грозев написали книгата „Българинът Джордж. Одисея в два свята” бяха посрещнати от всички присъстващи с радостни вълнения, като им бяха поднесени букети с цветя.
________________________
Вашето мнение по темата можете да оставите в нашия форум.