Читалищата - място за партньорство и равни възможности за учене през целия живот
На 25 октомври читалищните работници от Белица участваха в регионална среща за популяризиране на идеята за учене през целия живот.
Организатор бе Регионалния експертно-консултантски и информационен център "Читалища" със съдействието на Министерство на културата, Община-Благоевград, НЧ "Никола Вапцаров 1866", Благоевград
Темата на срещата бе "Читалищата - място за партньорство и равни възможности за учене през целия живот".
Срещата бе открита и ръководена от Румяна Ангелова, ръководител Регионален експертно - консултантски и информационен център "Читалища"- Благоевград. Д-р Силва Хачерян, държавен експерт в дирекция "Нематериално културно наследство" при Министерство на културата, запозна представителите на читалищата от региона, с "Мястото и ролята на читалищата в Националната стратегия за учене през целия живот". За това, че читалищата са важен фактор в изпълнение на националната стратегия 2014-2020. Стратегията за учене през целия живот определя стратегическата рамка на държавната политика за образование и обучение в периода 2014 – 2020 г., насочена към постигането на европейската цел за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.
Отличителен белег на българската стратегия за учене през целия живот е цялостният подход, като по този начин се обхващат всички области на ученето. Документът е адресиран до предучилищното възпитание и подготовка, общото училищно образование, професионалното образование и обучение, висшето образование, продължаващото обучение на възрастни, валидирането на резултати от неформално обучение и самостоятелно учене.
Стратегията определя четири основни приоритети насочени към:
- прилагане на образователен подход, който подпомага развитието на всички учещи и допринася за изграждането на мислещи, можещи и инициативни личности, способни да се справят с промените и несигурността;
- повишаване на качеството на образованието и обучението;
- осигуряване на образователна среда за равноправен достъп до учене през целия живот, за активно социално включване и активно гражданско участие;
- стимулиране на образование и обучение, съобразено с потребностите на икономиката и промените на пазара на труда.Предвидените дейности, са разпределени в осем области на въздействие, всички които подкрепят придобиването и непрекъснатото развитие на девет ключови компетентности за учене през целия живот в един общ процес.
Изпълнението на Националната стратегия за учене през целия живот се основава на следните структури и инструменти за изпълнение: Национален съвет за учене през целия живот като стратегическа група за координация на изпълнението; ежегодни Планове за действие в изпълнение на Стратегията; многостепенно ниво на координация и наблюдаване на процеса чрез Национална платформа за учене през целия живот 2020; годишен мониторинг за определяне на степента на изпълнение и проследяване на ефективността; ежегодни доклади до Министерския съвет за състоянието на изпълнението; комуникационен план за взаимодействие на заинтересованите страни.
С Решение № 187 на Министерския съвет от 03.04.2014 г. е приет План за действие за 2014 г. в изпълнение на Националната стратегия за учене през целия живот за периода 2014-2020 г.
Областния информационен център е част от мрежата за учене през целия живот. Споделени бяха добри практики за работа в партньорство с общините, там където са техните корени.
По време на форума в Благоевград, представители на различни институции и организации изтъкнаха голямата роля на европейските средства в развитието на страната ни като цяло. Присъстващите се обединиха около идеята, че работата по европроекти и усвояването на евросредства е начинът за осигуряване на модерни сгради, уютни зали и съвременно оборудване за читалищата, които наброяват 3 590 на територията на цялата страна.