Изготвяне на предпроектни проучвания за развитие на ски туризма в планинските райони на Белица, България и Македонска Каменица, Бивша югославска република Македония
2007CB16IPO007 – 2012 – 3 -059
Бенефициенти: Народно читалище "Георги Тодоров - 1885" гр.Белица, община Белица в партньорство с ФК Каменица – САСА, община Македонска Каменица
Име на проекта: "Изготвяне на предпроектни проучвания за развитие на ски туризма в планинските райони на Белица, България и Македонска Каменица, Бивша югославска република Македония - Пригответе се да карате ски"

Приоритетна Ос1: Икономическо развитие и социално сближаване Област на интервенция 1.3, Меки мерки /неивестационен/,
Продължителност на проекта: 12 м.
Обща стойност: 146 304,33EUR /ЕС финансиране - 124 358,67EUR;
Национално съфинансиране - 21 945,66EUR/
Основната цел на проекта е да подкрепи развитието на ски курортите в общините Белица, България и Македонска Каменица, Кочани и Крива Паланка, Бивша югославска република Македония.
Специфичните цели на проекта са:
1. Да подкрепи местните власти и активни местни неправителствени организации в техните съвместни усилия за по-нататъчно развитие на ски курортите в пограничния регион между България и Бивша югославска република Македония.
2. Да осигури нужните предпроектни проучвания и техническа документация за развитие на ски курортите в пограничния регион между България и Бивша югославска република Македония.
3. Да разработи обща стратегия за поставяне на ски туристически продукти на международния туристически пазар.
Проектът предвижда създаването на две предпроектни проучвания, един инвестиционен проект за туристическата инфраструктура в курорта Семково и две оценки на въздействието върху околната среда за ефектите от развитието на ски туризма в двата трансгрнични района. Чрез изготвянето на тези проучвания партньорите НЧ "Георги Тодоров-1885" – Белица и ФК Каменица–САСА подсигуряват готовността за бъдещото развитие и добиват ясна представа дали тяхното разработване ще бъде осъществимо и икономически оправдано. Разработената документация ще насърчи интереса на стратегически инвеститори в целевите райони, което допълнително ще даде тласък на целия процес на развитие на концепцията за ски курортите. Настоящият проект е в предварителна фаза. Разработените две предпроектни проучвания и един технически проект за туристическа инфраструктура ще бъдат основата за прилагането на по-нататъшен съвместен проект за развитие на ски туризма. Проектът може да бъде умножен по каквито и да било други гранични общини от България и Бивша югославска република Македония, като основната му идея е да се присъединят към усилията на местни неправителствени организации в развитието на туристическите услуги в трансграничните планински райони, които ще доведат до увеличаване на привлекателността на региона и стандарта на живот на местното население. Модел за това е НЧ "Георги Тодоров-1885", гр. Белица в последователната си политика за популяризиране на възможностите за туризъм в туристическа дестинация "Природният феномен-Белица".
Развитието на общата стратегия за поставяне на производство в ски туризма в националния и международния туристически пазар е модел за успешна практика от австрийски ски курорти. Този модел за общо представяне на национални и международни пазари може да се приложи и в други общини от двете страни, не само за общините, развиващи ски туризъм, но за общини или курорти развиващи всякакъв вид туризъм. Общите усилия на активните неправителствени организации НЧ "Георги Тодоров-1885" – Белица и ФК Каменица – САСА ще допринесат за устойчивостта на резултатите от проекта и продължаването на текущия проект. Партньорите по проекта , двете общини ще имат отговорността да направят жизненоважни проектни предложения за набиране на средства за развитието на бъдещи проекти за изпълнение на мерките, предвидени в рамките на двете предпроектни проучвания и техническия проект за туристическа инфраструктура. Общественият дебат ще повиши информираността на местните граждани за бъдещото реализиране на проектите, свързани с развитието на ски курортите.
Община Белица, България и Община Македонска Каменица, Кочани и Крива Паланка, Бивша югославска република Македония, като част от Източномакедонския регион са някои от по-слабо развитите региони и в двете страни. Настоящият проект е насочен към общите нужди на тези общини за разработване на нов начин на препитание като развитие на туризма в трансграничния регион. Общата слабост на общините е фактът, че те са планински райони, характеризиращи се с изолация от големите градове, затворени общности, нисък достъп до различни услуги, висока безработица и по-малко възможности за препитание. Но и в двата планински района има потенциал, който може да допринесе за по-динамичното и устойчиво развитие на региона. И двете общински администрации не могат да си позволят да инвестират със собствени ресурси в предпроектни проучвания или технически проекти за развитието на ски курортите. Въпреки че туризмът в района не е добре развит, планините Осоговска и Рила имат природен потенциал и обещава добро развитие в зимния туризъм със своите снежни и климатични условия.
Стратегията на проекта предвижда разработване на две предварителни проучвания и един технически проект за курортите "Семково", България и Царев Врв, Бивша югославска република Македония. Изпълнението на поректа ще подсигури финансиране на дейности, които и двете страни не могат да си позволят. Разработените предварителни проучвания, технически проект и оценки на въздействието върху околната среда ще бъде начална крачка за по-нататъшни проекти за развитието на туристическата инфраструктура в региона. Развитието на туризма в трансграничния регион ще подпомогне използването на природния потенциал. Развитието на зимния туризъм на територията на община Белица и общините Македонска Каменица, Кочани и Крива Паланка ще подкрепи тяхното икономическо развитие и подсигури по-добър живот и висок стандарт за местните граждани; ще преодолее тяхната географска изолация чрез предоставяне на по-добри услуги за гражданите и гостите на общините и ще привлече вниманието на туриста към по-добри спортни и туристически възможности
В изпълнението на този единен проект ще бъдат направени предпроектни проучвания, инвестиционен дизайн и ОВОС. Създадена e готовност за реализация на значими инвестиционни проекти, които могат коренно да променят икономическия и социалния живот в общините Македонска Каменица, Кочани и Крива Паланка, Б. юг. р. Македония.
Проектът е съгласуван със стратегическите цели на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в България 2009-2013 г., целите на Програмата за развитие на туризма в община Белица, 2012-2020, Националната стратегия за развитие на туризма на Македония - част три - Бъдещи планове и стратегически насоки на програмата за развитие на Източен район за планиране - стратегическа цел 4. Източният регион - известна туристическа дестинация; приоритет 4.1. Използване на ресурса на природното и културно-историческото наследство в зависимост от развитието на туризма; мярка 4.1.1. Изучаване, опазване и развитие на природния туристически потенциал.
ПРОЕКТЪТ СЕ ИЗПЪЛНЯВА С ФИНАНСОВАТА ПОДКРЕПА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Управляващ орган:
Министерство на регионалното развитие Начало: 18.12.2013
София 1202, ул." Кирил и Методий" № 17 - 19
Телефон: +359 (0)2 9405 375, +359 (0)2 9405 581 Край: 18.12.2014
СТС Кюстендил
Кюстендил 2500, ул. "Марин Дринов" №7
Телефон/факс: +359 (0)78 55 11 83/5; 078 58 01 01
Споделете Вашето мнение за развитието на ски-туризма в Белица и Семково във форума на Белица. Ние ценим Вашето мнение!