Белица отпразнува 100 г . юбилей на читалището с "Многая лета", камбанен звън и тържествена заря.
Всички снимки от събитието може да видите в
Галерията на гр.Белица!
Читалището си остава една от емблемите на гр. Белица, споделят беличани по повод юбилейните тържества посветени на 100 години от основаването му. „От 50-сет години не сме виждали толкова много хора /около 1500/ събрани на едно място. Само около 500 бр. беличани живеещи в София, Пловдив, Стара Загора, Благоевград, Франция, Германия, Канада и Русия, бяха дошли специално за празника на „нашето" читалище. Останалите бяха от съставните села на общината, от града и от региона. Най-важното послание, което неговите основателите са ни оставил, споделиха беличани е, че е силен този народ, който е просветен и образован. Затова днес въпреки трудностите настоятелството и екипът на читалището правят всичко възможно, за да се запазят и предадат посланията на следващите поколения изписани в мотото на рекламните материали /брошури, покани и транспаранти/ „знания, мъдрост, родолюбие” изработени по повод голямото събитие. С двудневните честванията на юбилея, нашата цел е сега отново да ги осмислим и да приобщим всички поколения от града и общината към идеята, че с духовната си култура българинът е влязъл в голямото европейско семейство, а Белица отдавна вече е в Европа с приютяване Парка за реадаптация на танцуващите мечки в България и получаване на сертификата на Международната организация Pan parks по стандарта „институции и организации работещи в полза на устойчивия туризъм”, приритет на читалището, сподели секретаря на читалището г-жа Мая Падарева.
100 години от учредяването на читалище “Георги Тодоров” и християнския празник Богородица отбелязаха на 15 и 16 август жителите на Белица. Двудневният празник стартира с конкурс за рисунка и есе на темa "Читалището - духовен и културен център", в който се изявиха деца и младежи. Гвоздеят на честването беше научната конференция с участието на известни лектори като Тома Йовчев - член на изпълнителното бюро на Съюза на народните читалища и председател на комисията за любителско изкуство, проф. д-р Елена Савова – библиолог, библиограф, библиотекар - бивш директор на Централна библиотека при Българска академия на науките, проф. д-р на изкуствознанието Илия Манолов – БАН, д-р Камелия Грънчарова – етнограф, проф. д-р на психологическите науки Васил Мадолев в ЮЗУ„ Неофит Рилски гр. Благоевград, гл.ас. д-р Анна Джалева- Чонкова – Висш транспортен университет - София с презентация – „Виртуален музей - Белица”, Михаил Цонев - експерт в Регионален център читалища към Министерство на културата Благоевград с тематично направление: „Читалищното дело”.
Читалището в Белица е място, отдавна превърнало се в синоним на думата “духовност”" спомена в изказването си при откриване на конференцията секретарят на читалището г-жа Мая Падарева. То е основано от Лука Поптеофилов и Константин Саев през 1885 г. като просветителски кръжок „Зора” и е съхранило ” повече от век ценности и традиции. Благодарение на храма училище и читалище, селището ни не се е обезличило. А конференцията, като днешната е по-скоро борба за възкресение на душите, отколкото усилие насочено към оцеляване на тези институции. Тези уникални по своята същност институции са преодолявали хиляди превратности на времето. Преодоляха годините на прехода и може би предстои да преодоляват още съдбини. Но българското – нашенското си читалище винаги е запазвало автентичният си вид, и именно тази уникална автентичност го е запазила до днес.
Сигурна съм, че тази необходимост са почувствали и неговите възродители начело с учителя Георги Тодоров Разсолков, когато за няколко години турските власти прекъсват дейността на просветителския кръжок „Зора” за да може то да се възроди на 16-ти август 1908 г. за да го има и днес .
Кулминацията на тържествата бяха изразени с поднасяне на венци и цветя пред паметника на „Илинденци” по повод 105 години от Илинденско – Преображенското въстание. Доклада на председателя на настоятелството г-жа Гергана Кокарешкова бе обърнат с поглед към съвременната му роля и мисията му да работи в полза на своята общност. В тържествения концерт и собствен принос, израз на съпричастност и от сърце , участваха фолклорни групи от гр. Якоруда, Сатовча, Кремен, Баня, Банско, МФГ „ Бански старчета” , Ансамбъл „Пиринче” Благоевград, АНПТ „ Вихрен” Благоевград. Своя дълг изпълниха художествено творческите колективи при читалище „Г.Тодоров” гр. Белица : танцова формация за характерни и класически танци „Рилски перли”, МФГ с. Бабяк , а фолклорният ансамбъл към читалището откри концерта с химна на Белица „Пушка пукна на Илинден”, написана по текст и музика от беличанина Александър Кокарешков, който дава изключително голям принос на фолклора в Пиринския край, Създателят на Ансамбъл Пирин – Благоевград, създателят на ансамбъл „Неврокоп” – гр. Гоце Делчев.
Особено удоволствие присъстващите на тържествения концерт, изпитаха при излизане на сцената на певците на народа Илия Луков и Любка Рондова. Всички около 1500 души се хванаха на най-дългото хоро в Белица. В 22.00 ч. заря от всички цветове на дъгата озари небето на Белица придружена с песента „Многая лета” и десет камбанни удара посветена на 105 – та годишнина от Илинденско – преображенското въстание, на 100 годишният юбилей на Народно читалище „Георги Тодоров” гр. Белица, на хората от Белица, за които важи словото на първоучителя - Паисий Хилендарски „ … и ний сме дали нещо на света „ , на хората с широки сърца. За великодушният жест на родолюбивите дарители, които ни изпълват със заслужена национална гордост, на десетките доброволци и сътрудници на местно, регионално и национално ниво!
Съюза на народните читалищабяха връчени грамоти на заслужили читалищни деятели от Тома Йовчев – член на изпълнителното бюро на СНЧ и председател на комисията за любителско творчество. От настоятелството на читалището грамоти бяха връчени от председателя Гергана Кокарешкова и Мая Падарева – секретар на читалището и член на настоятелството, на творци, певци, инструменталисти, танцьори доброволци и сътрудници дали своя принос за развитие на читалището през годините.
Настоятелството на читалището благодари на Министерството на културата, на община Белица, на хората с големи сърца, дали своя принос – морален и материален за достойното осъществяване на празничните дни! Бъдете живи и здрави мили хора !
Поздравителни адреси за разнообразните си форми на работи читалището получи от Министерство на културата – зам. Министър Надежда Захариева, от Зам.председателя на Народното събрание проф. Любен Корнезов, Фондация информация и природозащита - София , Четири лапи Виеина, Четири лапи - София, Регионален център читалища към МК гр. Благоевград , от представители на бизнеса в Белица , и много читалища от Югозапада - общо 26 бр.
________________________
Всички снимки от събитието може да видите в Галерията на гр.Белица!
Всички снимки от събитието може да видите в
Галерията на гр.Белица!
Вашето мнение по темата можете да оставите в нашия форум.